MUSTAFA TIRPANCI

MUSTAFA TIRPANCI

DENGEHABER
Yazarın Tüm Yazıları >

'Sahaya değil tribüne bakılacak maç'

A+A-

 'Bu akşam Bursa Atatürk Stadında Türkiye ve Ermenistan Milli Futbol takımları karşı karşıya gelecek ama bu defa gözler sahada değil tribünlerde olacak.', 

Millilerin oynayacağı Ermenistan maçı ,sonucu hariç pek çok açıdan çok önemli.Birincisi son dönemlerde hiçbir turnuvaya eleme grubu maçları bitmeden havlu atmamıştık.Son 10 yılda ilk defa bu başımıza geliyor.Gidemediğimiz 2006 Dünya Kupası finalleri,2004 Avrupa Futbol Şampiyonası gibi organizasyonlar için bile en azından baraj maçları oynamış ve kaybetmiştik.Bu defa onu da yapamadık.Hani tabir yerindeyse içimizdeki Irlandalı,Isviçreli,Boşnak ne kadar kötülüğümüzü isteyen varsa hepsiyle hesaplaşacaktık, kısmet değilmiş.

Belçika maçında o kadro yapısı ile maçı kazanmamız, hatta gol atmamız bile pek mümkün görünmüyordu, olmadı da zaten.Bu tablonun ardından Sinyor Terim’in takımda kalması da pek ihtimal dahilinde değildi o da olmadı.Ama TFF’nin istifayı bu kadar çabuk, hiç ikiletmeden kabul etmesine şaşırmadım desem yalan olur.

Burdan şu sonuca rahatlıkla ulaşabiliriz:Sportif başarı yoksa, imaj hiçbir şey değildir.Bülent Uygun gibi Fatih Terim de aynı hafta içinde hiç de ısrar,ikram görmeden görevlerinden kolayca ayrıldılar.Garip ama değilmi; en azından insan bir görüşme bekliyor “ya hocam karar senin ama dur bir daha konuşalım” denmesini bekliyor.Benim başıma gelse ne düşünürdüm diye aklımdan geçirdim.Düşünsenize istifamı hazırlıyorum,elektronik posta ile yazıyorum.Yazıyı saklamak isterken yanlışlıkla patronuma gönderiyorum.O da kabul ediyor.Evimin yandığına mı yanayım, çakmağı kendim çaktığıma mı..Benzer bir durum bir arkadaşımın başına geldi de..Fatih Terim ve Bülent Uygun’un durumu aklıma bunu getirdi.Öyle ya sokaklar kendilerinin vazgeçilmez olduğunu düşünenlerle dolu..

 

Gelelim bu akşama..

Başta dediğim gibi,oyuncular sahada ama bu akşam asıl film tribünlerde.. Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan maçta olacak.Tam da açılımların ve imzalanan protokolün üstüne geldi.Ne fikstürmüş ama.Maçın sportif açıdan bir önemi yok, kim kazansa fark etmez ama tribünlerde neler olacak benimle beraber tüm Dünya da bunu merak ediyor ve merakla maçın başlamasını bekliyor.

Son anda alınan kararla maça Azerbaycan bayrağı ile girmek yasaklanmadı.Maçtaki taraflardan biri Azeriler değil ama Ermenistan ile Türkiye arasındaki normalleşme flörtünde taraf oldukları, daha doğru bir ifadeyle bu gelişmelerden birinci derecede etkilenen taraf oldukları kesin.

 

Üstüne üstlük, bunlar yetmiyormuş gibi maç da Bursa’da..Gel de bu fikstürü çeken federasyonun ayına yıldızına kurban olma..Daha kaç gün önce  Kürt açılımı gündemdeyken Bursa’da Diyarbakırspor’un yaşadıkları malum, e şimdi gündem Ermeni açılımı, konuk Ermenistan Milli Takımı…Diyarbakırspor’a “PKK dışarı” diye bağıranlar, Ermenistan’a nasıl bir tepki gösterecekler acaba.”ASALA dışarı” mı?

Hadi Diyarbakırspor maçı bizim ligimizdeydi,yani kol kırıldı yen içinde kaldı, bu sefer tüm Dünyanın gözü Bursa Atatürk Stadının tribünlerinde olacak,en ufak bir olayda da akıllara 2005’teki Isviçre maçı gelecek.

Sportif olarak Avrupa’ya hatta Afrika’ya bile gidemiyoruz zaten, şimdi muhtemel olaylardan sonra siyaseten de Avrupa’nın dışında kalırsak kimse şaşırmasın ve de dövünmesin.

Ünlü bir söz vardır “Insanın en büyük düşmanı kendisidir”

Yalan mı yani..

Bu yazı toplam 312 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar