Rusya'da önümüzdeki hafta kimse işe gitmeyecek

Rusya'da önümüzdeki hafta kimse işe gitmeyecek

Moskova'da ulusa seslenen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüsle mücadele kapsamında gelecek haftayı 'ücretli tatil' ilan etti.

A+A-

Dün başkent Moskova yakınındaki Kommunarka kentinde bulunan 'koronavirüs hastanesini' ziyaret eden ve koronavirüsle mücadele konusunda iki toplantı yapan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Moskova'da ulusa seslendi.

Rusya'nın koronavirüsle mücadele edecek güçte olduğunu belirten Putin, temel önceliklerinin vatandaşların sağlığı olduğunu ifade etti.

Gelecek haftayı 'ücretli tatil' ilan eden Putin, 22 Nisan'da yapılması planlanan anayasa değişikliği halk oylamasının da ileri bir tarihe ertelendiğini vurguladı.

Putin, söz konusu 'ücretli tatilin' koronavirüs salgınının yayılmasını önlemeye katkı sunacağının altını çizen Putin, halk oylamasının yeni tarihinin daha sonra doktorlarına tavsiyelerine göre belirleneceğini kaydetti.

Putin, "Halk oylamasının daha ileri bir tarihe ertelenmesi gerektiğini düşünüyorum. Bölgelerdeki ve ülke genelindeki durumun nasıl geliştiğini değerlendireceğiz ve yalnızca profesyonel görüşü, doktorların, uzmanların tavsiyelerini esas alarak halk oylamasının yeni günüyle ilgili karar alacağız" dedi.

Putin orduya koronavirüsle mücadele tatbikatı talimatı verdi
Putin, 28 Mart-5 Nisan tarihleri arasındaki 'ücretli tatil' döneminde sağlık kuruluşlarının, eczanelerin, marketlerin, finans kuruluşlarının ve taşımacılık sektörünün yanı sıra tüm hükümet kurumlarının çalışmaya devam edeceğine dikkat çekti.

'İşsizliğin artmasına izin vermeyelim'
İş dünyasına da seslenen Putin, işgücü piyasasında istikrarı koruma ve işsizliğin artmasına izin vermeme çağrısı yaptı.Putin, "Şimdi tüm işverenlere sesleniyorum; ana görevimiz işgücü piyasasında istikrarı sağlamak, işsizliğin artmasına izin vermemektir. Devlet, bu görevlerin yerine getirilmesine iş dünyasına destek sunacak" diye konuştu.

Çalışanların işlerinde kalabilmeleri için KOBİ'lere yardım etmeleri gerektiğini kaydeden Rus lider, "Başta hizmet sektöründekiler olmak üzere KOBİ'ler, mikro işletmeler şu anda ciddi zorluklarla karşı karşıya. Siparişleri ve ciroları azalıyor. Bu tür şirketlere çalışmalarını sürdürmeleri, yani çalışanlarını işte tutmaları için yardım edilmeli" ifadelerini kullandı.

Rusya'nın tüm diplomatik temsilcilikleri, koronavirüs nedeniyle yabancılara vize vermeyi durduruyor
Putin, başta küçük ve ortak büyüklükteki işletmelerde çalışanlar olmak üzere, vatandaşlarımızın gelirlerini desteklemek için her şeyi yapmak zorunda olduklarını kaydederek, "Bu tür işletmelerin ek kaynak elde edebilmesi için KOBİ'lerin ödediği sigorta primlerinin oranını yüzde 30'dan yüzde 15'e indirmeyi öneriyorum. Düşürülen oran, yalnızca asgari ücretin üzerindeki maaşlar için geçerli olacak. Böylece KOBİ'leri personelinin maaşlarını artırmaya teşvik edeceğiz" diye ekledi.
Putin, KOBİ'lerin önümüzdeki 6 ay boyunca KDV dışındaki tüm vergilerden muaf tutulması gerektiğini, mikro işletmelere de bu muafiyetin yanı sıra sosyal fonlara yatırılan sigorta primleriyle ilgili muafiyet getirilmesi gerektiğini kaydetti.

'İşsizlere ve çocuklu ailelere yardım etmeliyiz'
8 bin ruble (100 dolar) seviyesinde olan işsizlik ödeneğinin asgari ücretle aynı seviyeye, yani 12 bin 130 rubleye çıkarılmasını öneren Putin, çocuklu ailelere de yardım edileceğini belirtti: "Çocuklu aileleri desteklemeliyiz. Nisandan itibaren önümüzdeki3 ay boyunca çocuk parası alma hakkı bulunan ailelere 3 yaşına kadarki her çocuk başına ek olarak aylık 5'er bin ruble ödenmesini öneriyorum."

Koronavirüsün en fazla etkilediği sektörler için de bir reçete sunan Putin, "Zor durumda kalan işletmeleri iflastan korumalıyız. Bu bağlamda kredi kuruluşlarının, şirketlerin iflasına ilişkin başvurularına ve borç ve cezaların tahsilatına ilişkin olarak 6 aylık moratoryum uygulanmasını öneriyorum. Tekrar etmek isterim ki, bu önlemler zorlu durumdan en fazla etkilenen sektörlerde faaliyet yürüten şirketler için geçerli olacak" dedi.

SPUTNIK

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.