MUSTAFA TIRPANCI

MUSTAFA TIRPANCI

DENGEHABER
Yazarın Tüm Yazıları >

'Merhaba'

A+A-

 'Merhaba Dostlar', '

Dengehaber yaklaşık 6 ay önce 1 Eylül 2006 tarihinde yayına başladı ama ilk merhabalaşmamız bugüne kısmetmiş.

Bizler Dengehaber olarak yola çıkarken düşündüğümüz tek şey bizi takip edenlere,okuyanlara gerçek ve dürüst haber vermek,haberlerimizi herhangi bir kişi ya da kuruma yontmamak haberciliğin temel ilkelerinden olan tarafsızlığa gölge düşürmemekti.Umud ediyor ve diliyorum ki sonuna kadar da bu düşünceyle devam edeceğiz.

 

Daha çok küçüğüz emeklemeyi öğrenmeye çalışıyoruz ama bizden yıllar yıllar önce bu işe başlayan büyüklerimize göre de sanki biraz daha şanslıyız.Onlar ne zorluklarla bu günlere geldiler değil mi? En basit örneği şu an sizlere ulaşmamıza imkan sağlayan internet ; daha genelleştirisek teknoloji bize olduğu kadar cömert davranmadı bizden öncekilere.Yine de savaştılar.O kadar çok şeyle savaştılar ki..Pek çok da kayıp verdiler.Abdi Ipekçi’ler,Uğur Mumcu’lar,Çetin Emeç’ler ve en son Hrant Dink’ler..

 

Büyüklerimiz belki biraz bana dudak bükecekler.Hrant Dink ile Uğur Mumcu,Abdi Ipekçi’yi nasıl aynı kefeye koyarsın diye.Ama ben şuna inanıyorum.Büyük ya da küçük,önemli ya da önemsiz yer işgal eder olsun fikir üreten ve bunu paylaşan kişiler en başta saygı borcumuz var.Fikirlerine katılırız ya da katılmayız,kişiliklerine saygı duyarız ya da duymayız bunlar bir şeyi değiştirmez.Hemfikir olsak da olmasak  da fikir sahibi olma ve bunu paylaşma olgusu bile yeteri kadar saygıyı hakkediyor bence.

 

Dink demişken değinmeden geçemeyeceğim:Hani şu \\"Hepimiz Ermeniyiz\\" polemiğinden bahsediyorum.

 

Türkiye’de bazı şeyler ya görülmüyor ya da görmezden geliniyor..Ve bazı kişiler de ya çok uyanıklar ya da körler..Ya da işlerine geldiği gibi görüyorlar.Sanırım en sakıncalı olanı da bu son ihtimal.

 

Arkadaşlar ortada şöyle bir yanılgı var.Evet Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde,bir Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşının cenazesinde o slogan hepimizi ya da en azından çoğumuzu (ki o çoğunluğa Sayın Başbakan ve ben kesinlikle dahiliz) rahatsız etti.Ama o sloganda bir yanlışlık yoktu ki.gerçekten de cenazeye katılanların çok büyük bir kısmı Ermeni asıllı vatandaşlarımızdı.Gidin Osmanbey’e Şişli’ye Pangaltı’ya o cenazeye katılanlardan kat kat fazla Ermeni asıllı vatandaşımız yaşıyor.Ha onların arasına karışarak kendini ermeni hisseden başka kardeşlerimiz de olduysa ve o slogana katıldılarsa o da onların kimlik sorunudur.

Ne diyordum,evet bu güne kolay gelmediler,çok kayıp verdiler.Işin acı tarafı da nedir bilirmisiniz? Gazetecilik mesleğini icra edenler hep gözden kaçanları insanlara aktardıkları olan bitene tercüman oldukları için ve genellikle bizi idare edenler bundan hoşlanmadıkları için dünyanın her yerinde olduğu gibi bizde de yönetenler tarafından pek sevilmediler,sevilmiyorlar.Ama ne gam,hiçbirinin ve hiçbirimizin de zaten onlar sevsin gibi bir çabamız yok.Olanlar da vardır mutlaka ,isim telaffuz etmek gereksiz.Ama siz dikkatli bakarsanız onları hemen görebilirsiniz.Ki onlar her daim herkese yaranabilen yazar çizer kişilerdir.

Başta da söylediğim gibi dengehaber hiçbir zaman gerçeği eğip büken değiştirenlerden olmadan yoluna devam etmek azmindedir.Bazen yazdıklarımız birilerini üzse de gerçekleri yazmaktan başka doğru yoktur.

Hem ne demişler:

"Gerçek ne kadar kötü de olsa yalan kadar incitmez insanı"

 

Bu anlayışla tüm okuyucularımızı selamlıyorum.Siz bize biz size hoş geldik.

  

Bu yazı toplam 302 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar