MUSTAFA TIRPANCI

MUSTAFA TIRPANCI

DENGEHABER
Yazarın Tüm Yazıları >

Mavi gözlü dev ve 301

A+A-

'Dün Mavi Gözlü Dev filmine gittim,Bahçelievler Kadir Has Alışveriş Merkezinde', 

Öncelikle şunu söylemek isterim,Kadir Has gibi E-5’in en işlek noktasında yer alan bir Alışveriş Merkezindeki sinemanın bu kadar kötü olmasına şaşırdım.

Perde çok düzensiz ve kırışık ses düzeni felaketti.Ilgililerin bu konuya önem vereceğini umuyorum.Yoksa iki adım ötede başka alternatifler de var,benden söylemesi.

Filme gelince..

Ben sinema eleştirmeni değilim ama çok daha iyisi yapılabilirdi.Kapalı bir mekanda kısır diyaloglarla dolu bir film olarak gördüm.Birkaç yerde önemli konulara vurgu yapılmış.Ama konu işleme çok silik kaldı bana göre.

Bunun böyle olmasını anlayabiliyorum aslında.Aynı şeyi Deniz Gezmiş’i anlatan \\"Hoşçakal Yarın\\" filminde de görmüştük.Sanırım siyasi içerikli filmlerde biraz tepkilerden çekindikleri için daha suya sabuna dokunmadan konuyu işlemek istiyorlar.Sanki biraz \\"Bir Nazım filmi yapmış olmak\\" kaygısı ile gerçekleştirilmiş .

Nazım Hikmet bu ülkenin yetiştirdiği en önemli değerlerden.Ülkesini,dilini çok seviyordu ve tüm hayatı boyunca bu dili en güzel şekilde kullandı.Siyasi görüşleri ve siyaseten yaptıkları için bu aşığı olduğu topraklardan gitmek zorunda bırakıldı hatta Ay yıldızlı kimlik bile kendisine çok görüldi.

Ama burda dikkat çekilmesi gereken en önemli konu o hala tüm dünya ülkelerinde \\"Büyük Türk Şairi\\" olarak tanınıyor.Özellikle içinde bulunduğumuz Internet Çağında bu çok daha önemli.Bilgi çok daha evrensel ve çok daha büyük alanlara ulaşıyor.Bu nedenle bir Türk olarak ben Nazım Hikmet ile gurur duyuyorum.Mezarının orda ya da burda olmasının çok fazla önemi yok bence.Neyi başarmış olduğunu anlayıp anlamadığımız çok daha önemli. 

Ayrıca sinema salonunda pek çok genç sinemasever gördüm,lise çağında gençler yoğunluktaydı.Onlar siyaset sağ sol falan bilmiyorlar.Tahir ile Zühre’yi biliyorlar,Ceviz Ağacı’nı biliyorlar,Karlı Kayın Ormanı’nı biliyorlar şiire sanata sahip çıkıyorlar.Bu çok sevindirici.. 

Olayın bir başka yönü de şu..Nazım Hikmet ,filme konu olan  Bursa Cezaevinde 12 yıl yattı ..1938 yılında orduyu ayaklanmaya kışkırtmaya çalıştığı gerekçesiyle 28 yıl 4 ay hapis cezasına çarptırıldı. Istanbul, Ankara, Çankırı ve Bursa cezaevlerinde 12 yılı aşkın kaldı. 1950 yılında bir af yasasıyla salıverildi. Ancak sürekli izlendiği ve çürüğe ayrıldığı halde 48 yaşında yeniden askerlik yapmaya çağrılması ve öldürüleceği yolundaki duyumlar üzerine yurtdışına kaçtı. 25 Temmuz 1951 tarihinde Bakanlar Kurulu tarafından Türk vatandaşlığından çıkarıldı.

Nazım Hikmet kimseyi öldürmemişti,sadece fikirleri ve şiirlerinde anlattıkları birilerinin hoşuna gitmedi diye çok sevdiği ülkesindeki hayatının büyük bir kısmını özgürlüğünden mahrum geçirdi.Nazım fikir suçu nedeniyle hüküm giymiş Türk Aydınlarının en ünlüsüydü.

 

Şu günlerde 301 tartışılıyor.Fikir sınırlandırlmalı mı, sınırlandırılmamalı mı.Benim görüşümü sorarsanız birileri fikirlerini açıklıyor,yazıyor çiziyor diye ne ülke bölünür ne de zarar görür.Ama bu tip yasaklamalar ülkemize daha çok zarar verir.301.maddenin kaldırılmasını tüm kalbimle destekliyorum.Zaten dengehaber.com anasayfasında da sürekli yer alan IHOP banneri ile de bunu ortaya koyduk.Bırakalım herkes fikrini özgürce paylaşsın.Konuşarak anlaşabilen bir toplum haline gelelim.Dün Nazım Hikmet bugün Orhan Pamuk,Yaşar Kemal Elif Şafak ve diğerleri..Hatta Hrant Dink..O kimseye sileh çekmedi zarar vermedi,sadece fikirlerini yazdı.Bu suç bile değil ki “cezası bu olmalımıydı olmamalı mıydı” yı tartışalım.Ama tartışmaya bile gerek görmeden öldürdüler.Nazım’ı kaçırdılar,Belki Orhan Pamuk da dönmeyecek..Yazık oluyor…

 

Yani, artık başka fikirlere de tahammüllü olmayı öğrenmemiz gerekiyor.

 

 

Bu yazı toplam 271 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar