Maduro tarih verdi, krizi halk çözecek

Maduro tarih verdi, krizi halk çözecek

Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro, "Ulusal Kurucu Meclis, bu yıl içinde parlamento seçimleri düzenleyecek. Ben ülkenin yasama yetkisine güveniyorum. Halkın karar vereceği özgür ve garanti edilmiş parlamento seçimlerine gideceğiz." dedi.

A+A-

Devlet Başkanı Maduro, Venezuela'da 2 Şubat 1999'da Hugo Chavez  öncülüğünde gerçekleştirilen Bolivarcı devriminin 20. yıl dönümünde Venezuela  Birleşik Sosyalist Partisince (PSUV) başkent Caracas'ta düzenlenen mitingde  konuştu.

Chavez tarafından gerçekleştirilen devrime dikkati çeken Maduro, "20  yıl boyunca mücadele veren Bolivarcı halk görünmezdir. Ancak Venezuela için  mücadele eden halk bugün burada.” dedi.

20 yıl önce de Chavez'in Venezuela halkını referanduma çağırdığını  hatırlatan Maduro şu ifadeleri kullandı:

“Daha önce hiç Venezuela halkının görüşüne başvurulmak için halk  referanduma çağrılmamıştı. Komutan Chavez'in gelişiyle, Venezuela'nın politik  hayatında derin bir demokratikleşmenin başlangıcı oldu. Chavez, Venezuela'daki  hayatın demokratikleşmesini sağladı, çünkü gücü halka verdi. Bu, Venezuela  halkındaki birinci referandum oldu. Bu anayasa, devrimci halkın ve Chavez'in  emanetidir.”

“Venezuela’da diktatörlük olmadı, olmayacak”

“Bizi diktatörlükle suçlayanlar şunu bilmelidir, biz derin bir şekilde  özgür ve demokrat bir halkız. Venezuela'da diktatörlük olmadı, olmayacak da."  şeklinde konuşan Maduro, ülkesinde demokrasinin hakim olacağını belirtti.

20 yıldır ülkedeki sağ kesimin darbe teşebbüsünde bulunduğunu savunan  Maduro, "Daha ne kadar ülkeye zarar vereceksiniz? İzlediğiniz ‘Yankee’  müdahaleciliği yolunu terk edin artık. Ülkeyi savaşa ve Yankee müdahelesine  çağırmayı bırakın. Başarısız olmuş bir darbeyi desteklemeyi bırakın.” yorumunda  bulundu.

Venezuela'da yeni Kurucu Meclis için seçim yapılacak

000fe98d-500.jpg

Maduro, Ulusa Kurucu Meclis'in önemli birçok yasa tasarısı  hazırladığına dikkati çekerek, "Yolsuzluk ve ihmalkarlıkla mücadele etmek için  Ulusal Kurucu Meclis yeni bir yasa tasarısı hazırlıyor. Arkadaşlarımızdan,  yasanın bu hafta onaylanması için daha hızlı çalışmalarını istedim." ifadesini  kullandı.

Erken parlamento seçimleri düzenleneceğini açıklayan Maduro, "Ulusal  çıkarlara hizmet eden farklı bir mücadelemiz daha var. Ulusal Kurucu Meclis, bu  yıl içinde parlamento seçimleri düzenleyecek. Ben ülkenin yasama yetkisine  güveniyorum. Halkın karar vereceği özgür ve garanti edilmiş parlamento  seçimlerine gideceğiz." diye konuştu.

Venezuela'nın geleceği için çalıştığını vurgulayan Maduro, "İş  istihdam alanları oluşturmak, çocuklarımızın eğitimini güvence altına almak ve bu  yılın aralık ayına kadar 3 milyon ev inşa edilmesi için her gün düşünüyor ve  çalışmalar yapıyorum. Çaba ve iyi politikalar yürüterek bunları başaracağız."  şeklinde konuştu.

“Biz kimsenin dilencisi değiliz”

Venezuela’nın başka ülkelerin yardımına ihtiyacı olmadığını dile  getiren Maduro, “Zaman, ulusal birlik ve çalışma ile çözüm arama zamanıdır.  Venezuela dilenci bir ülke değildir, biz kimsenin dilencisi değiliz.”  değerlendirmesini yaptı.

"Vatanlarını 20 milyon dolara satıyorlar”

Maduro, muhalif lider Juan Guaido’yu kastederek, “Kendini  emperyalizmin dilencisi olarak görenler, vatanlarını 20 milyon dolara  satıyorlar.” şeklinde konuştu.

Dış güçlerin darbe girişimlerine rağmen Venezuela halkının sükunet ve  adaletle şiddetten uzak durduğunu ifade eden Maduro, sokaklarda kargaşa çıkmasını  kimsenin istemediğini belirtti.

Maduro, “2019 yılı çok hızlı başladı ama halkın ve silahlı kuvvetlerin  birlik olması, çalışma ve barışın korunmasıyla 2019 yılı ekonomimizin düzelme,  Venezuela'nın refaha erme yılı olacaktır.” ifadelerini kullandı.

2002 yılında Venezuela'da girişilen darbeyi anımsatan Maduro, silahlı  kuvvetlerin ve halkın sokağa çıkarak Chavez’i koruduğunu anlattı.

Muhalefet diyalog çağrısı

Maduro, muhalefete diyalog çağrısını yineleyerek, "Bu darbecilik daha  ne kadar sürecek? Diyaloga olan desteğimi tekrar teyit ediyorum. Nerede, ne zaman  ve nasıl isterseniz ben konuşmaya, öncelikli ulusal bir ajanda oluşturmaya  hazırım. Ülkenin büyük önceliği ekonomidir, ekonomik iyileşmedir.” şeklinde  konuştu.

ABD hükümetinin diyalogdan yana olmadığını kaydeden Maduro, “Donald  Trump'ın emperyalist hükümeti Venezuela'da diyaloga karşı olduğunu açıkladı. Eğer  ABD hükümeti diyalog istemiyorsa ne istiyor? Finansal olarak destekleyip  yönettikleri darbe ile Venezuela'ya askeri müdahale ve savaş mı istiyor?” diye  konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.