MUSTAFA TIRPANCI

MUSTAFA TIRPANCI

DENGEHABER
Yazarın Tüm Yazıları >

Karışık işler bunlar

A+A-

 'Karışık günler yaşıyoruz bu aralar.

Işler karışık

Ekonomi öyle

Tayyip Bey’in kafası karışık,Çankaya mı çıksın,Başbakanlıkta mı kalsın bilemiyor. Cumhurbaşkanlığı fena halde cazip ve prestijli ama ya AKP grubu vefasızlık ederse,kendisini saymaz işaretlerini anlamazdan gelirse,asıl işi karıştıran nokta burası.

Nerden nereye değil mi,insan düşünüp şaşırıyor şaşırdıkça da "Burası Türkiye" sözü daha da anlam kazanıyor.

Tayyip Erdoğan’ın Istanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dönemini hatırlıyorum.Sanırım şu ana kadar yaptıkları içinde (şairliği dahil) en iyi becerdiği üstesinden geldiği görev oydu.Şimdi bir başkanlıktan diğer başkanlığa adım atacak.Belediye Başkanlığından Cumhurbaşkanlığına..Dünyada örneği ya yoktur ya da çok azdır.

Dedim ya işler karışık,aynı havalar gibi bir açıp bir kapıyor.Siyasette de öyle.Hayatın kime ne getireceğini bilemezsiniz.Biz sıcakkanlı ateşli bir milletiz malumunuz. Herşeyi uçlarda yaşıyoruz.Başbakanımızı idam edip sonra da kahraman ilan eden biziz, cezaevinden Çankaya’ya çıkarmak yine bizde. Sayın Başbakan’ın sevdiği şarkıda olduğu gibi "beraber yürüdük biz bu yollarda" sanırım bu yolun bu kadar sürede kendisini bu makama çıkaracağını kendisi dahil kimse bilemezdi.

Ama yiğidin hakkını teslim etmek gerek, çalışmadan hiç bir şey kendiliğinden olmuyor.Bence önceki dönemlere kıyasla başarılı bir dönem geçirdi AKP’li Türkiye..Dış politikayı ayrı tutuyorum tabi.Sanırım "AKP’den Kurtulalım" cephesinin en önemli dayanak noktası da Hükümetin Dış politikası ya da daha gerçek anlamıyla Dış Politikasızlığı.

Cumhuriyet tarihinin en silik en dirayetsiz ve kişiliksiz dış politikasını sergiledi görevdeki AKP hükümeti. Ne Ak diyebildiler ne Kara rengimiz hep mat belirsizdi önemli olaylar karşısında,net olamadık ve dış dünyada "sözüne güvenilmez" damgası yedik.özellikle de Irak savaşı sürecinde.En son İran’ın rehine krizinde de olduğu gibi bir şeyler yapmaya çalıştıkça siyasi saygınlığımız iyice yerlere düşüyor.Daha ne diyelim

 

Genel olarak AKP iktidarını iyi bir dönem olarak değerlendirirken önceki hükümetlerle kıyaslama ve alternatif fakirliği tabi ki önemli bir etken.

 

Seçmenin de kafası karışık aslında

Yarısı AKP ile devam diyorsa diğer yarısı kafasında alternatif arıyor.

Alternatif olması gerekenler ne yapıyor peki

Birşey yaptıklarını ben görmedim,gören varsa haber versin

CHP her tarafı afişlerle donatmış,kuyudan çıkmaya çalışan bir çocuk resmi ile.."AKP’nin karanlığından" kurtulma çağrısı yapıyor.

Sosyal demokratlar seçim kampanyalarında hep bu yaratıcı fikirler ve sloganlarla ön plana çıkmışlardır.Erdal Inönü’nün SHP’sinde de bir "Limon"lu seçim kampanyası hatırlıyorum mesela.ANAP’tan kurtulmaya çalıştığımız dönemde "vatandaşı limon gibi sıkıyorlar" diye oy toplamaya çalışmışlardı,hatırlarsınız.

Tabi bu tip kampanyalar seçim dönemlerinde ilginç olsa da sandık başında pek getirisi olan şeyler değil.

Öncelikle AKP’den memnun olmayanlar ne istiyorlar ona bakmak lazım.

AKP’den memnun olsun olmasın bir kere hiç kimse koalisyon istemiyor,öyle ya da böyle mutlaka tek parti iktidarı herkesin ortak beklentisi.Tusiad da bunu açıkladı geçtiğimiz günlerde.Mutlaka tek parti iktidarı olmalı,istikrarsızlığa tahammülümüz yok.AKP dışındakiler içinde herhangi birinin tek parti olarak iktidara gelme ihtimali var mı,bence yok

CHP dahil tamamı bence barajı birkaç puanla geçip geçmeme hesabı yapıyorlar, her şey de aleyhlerine aslına bakarsanız. İktidarın nimetleriyle AKP kendi döneminde yaptığı işleri şişire şişire halkın gözüne sokuyor,Muhalefetin buna karşı atacak adımı söyleyecek sözü yok

İkinci şanssızlıkları AKP dışındakilerin hemen hemen tamamı daha önce hükümette yer aldı,yani vaadlerinde de ölçülü olmaları gerekecek.Tabi buna Genç Parti’yi dahil etmiyorum.Onlar istedikleri kadar bol keseden dağıtabilirler.Ancak ilginç olan ne biliyormusunuz? GP’nin vaatlerine bakın hepsi maddi.

İşsizlere 350 YTL maaş

Fınıdık baş fiyatı şu kadar lira

Mazot bu kadar lira

Bu da bir çeşit siyasi rüşvet değil mi,beni seçerseniz siz de kazanırsınız demek istiyor.Işin ilginç tarafı bu söylemlerle hatırı sayılır sayıda oy da kazandılar geçen seçim   E o zaman neden kızıyoruz diğerlerine.Para karşılığı oy topladılar diye.Demek ki hepsi aynı şeyi yapıyor.Cebimdeki parayı dağıtayım etkileyeyim,nasılsa iktidar olunca kaybımı telafi ederim..

Seçmen bunlarla ilgili değil, kendisini gerçekten düşünen eğitime,sağlığa yatırım yapan ya da yapacağını söyleyeni dikkate alıyor ,AKP’de bunu iyi kullanıyor.

İstanbul’daki üst geçitler yine bilboard gibi olmuş.Geçen hafta E-5 Karayolundaki üst geçitler dikkatimi çekti özellikle ismek,kadın sığınma evleri,bilmem kaç km derenin islah edilmesi konularına vurgu yapılmış.Eğitim ve Sağlıkla ilgili olanlar halkta olumlu etki yaratıyor,bence bu seçimde de tablo aşağı yukarı aynı olacak.Belki DYP ile MHP biraz daha fazla oy toplayabilir.ANAP ve DSP’den barajı aşması pek beklenmiyor.HYP barajı aşamasa da %2-%3  seviyesine ulaşabilir bana göre.CHP’nin neler yapabileceği ise bence seçim dönemindeki atılımlarına ve DTP’nin durumuna göre değişecek.Eğer DTP’ye herhangi bir engelleme olursa Doğu ve Güneydoğu’dan CHP’ye umulanın ötesinde oy kayması yaşanabilir.

Siyaset karışık,havalar karışık,kafalar karışık..

Bu karışıklığa biraz daha katlanmamız gerekecek sanırım.Hele bir bahar gelsin günlük güneşlik günlere kavuşalım bu belirsizlikler de yerini umuda bırakır elbet.

Bir şarkıda dediği gibi

"Güneşin olsun gönlünde

Kar bile yağsa ya da fırtına kopsa

Gök bulutlarla ve dünya kavgayla dolsa

Güneşin olsun gönlünde

O zaman gelsin ne gelirse

Yardım eder atlatmana o en karanlık gününü

Seni günlük tasalar boğsa bile

Güneşin olsun gönlünde"

Güneşli ,aydınlık günler bizimle olsun...

 

Bu yazı toplam 274 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar