İnstagram Fenomenleri İle Satış

İnstagram Fenomenleri İle Satış

İnstagram Fenomenleri İle Satış

A+A-

Bütün dünya da olduğu gibi ülkemizde de birçok marka artık sosyal medya üzerinden reklam paylaşımına oldukça büyük önem vermekte ve bütçe ayırmaktadır.

Bu iş için Instagram fenomenleri ile sürekli irtibat ve işbirliği içerisinde olmaya gayret göstermektedirler.

Çünkü influencerlar kendi takipçi kitlelerini yönetmede ve anlaşmış oldukları firmaların reklamlarını doğal bir şekilde paylaşmada oldukça başarılıdırlar.

Instagram fenomenleri ile yaptıkları tanıtım reklamlarından oldukça başarılı dönüşler aldıklarını gören markalar, marka bilinilirliklerini artırmak için bu reklam türüne daha çok ağırlık vermeye başladılar.

Burada en önemli olan fenomenlerin takipçilerini rahatsız etmeyecek şekilde içerik üretmek ve bunları paylaşmak olmasıdır.

Böylece tanıtmak istedikleri markanın ürününü hiç göze batmadan ve alttan alta çok daha iyi bir şekilde takipçilerine sunabilmektedirler. Günümüzde artık birçok marka ürün tanıtımları influencer reklamları üzerinden gerçekleştirmektedir.

Kaliteli Fenomen Nasıl Olmalı?

  • Bazen markalar şu yanılgıya düşebilmektedirler. Ne kadar çok takipçisi var ise bu fenomen o kadar iyi, kaliteli ve reklamda o kadar başarılı olur gibi düşünmekteler. Hâlbuki işin aslı hiçte öyle olmamaktadır. Başarılı ve kaliteli bir fenomen takipçi sayısının çokluğu kadar onlarla etkileşim içerisinde olup olmamasıyla belirlenir. Çünkü özellikle günümüzde sahte takipçi o kadar çoğaldı ki buna balon takipçi de diyebilirsiniz, bakıyorsunuz binlerce takipçisi var ama etkileşim içerisinde olduğu takipçisi oldukça azdır.
  • Bu yüzden çeşitli araçlar ile bu arz kendisini fenomen gibi gösteren kişilerin takipçileri ile iletişimi denetlenmeli ve analiz edilmelidir. Yoksa yanlış kişilere reklam parası yatırmış ve boşa bel bağlamış olursunuz. Bunun araştırmasını ve analizini çok iyi bir şekilde yapan şirketler, Instagram fenomenleri ile yaptıkları reklamlardan çok güzel geri dönüşler almaktadırlar.

Fenomenlerin Ürün Satışına Katkıları

  • Günümüz tüketicileri eskiye nazaran markaların ilettiği mesajlara karşı çok daha hassas ve dikkatli olmaktalar. Elbette ki her marka kendi ürününün en iyisi olduğunu iddia edecek ve bunu duyuracaktır. Fakat inşalar için bu cümleyi kendileri gibi olan ve sevdikleri kişilerden duyması çok daha başka olmaktadır. İnfluencer ya da ünlü kişilerin yapmış olduğu bu tanıtım doğal olarak ürünün marka bilinilirliğini doğrudan etkilemektedir.
  • Tüketiciler sürekli kendi sayfalarında firmalara ait reklamların çıkmasından bıkkınlık gösterebilmekte ve şikâyet edebilmektedir. Bu da markaya karşı içten içe bir antipati oluşturabilmekte olup kullanıcıyı üründen soğutmaktadır. Oysa fenomenler tüm bu markaların reklamlarını kendi sayfalarında takipçisini rahatsız etmeyecek şekilde doğal paylaşımları gibi paylaşabilmekte ve çok hoş bir reklam ortaya koyabilmektedir. Bu yüzden influencer reklamları markalar için çok büyük bir önem taşımaktadır.
  • Birçok yeni müşteri kazanılmasında da yine bu fenomenlerin katkısı çok büyük olmaktadır. Çünkü birçok yeni müşteri ilk defa alacağı bir ürün için iyi bir araştırma ve yapılan yorumlara dikkat eder. Bu sebeple de bilinen bir yüzün reklamını yaptığı ürünler bu gibi müşteriler için oldukça etkili olmaktadır. Çünkü fenomene olan güven aynı zamanda tanıtmış olduğu markaya olan güveni de doğrudan artırmaktadır.
  • İnfluencer marketing reklamları tek bir sosyal medya ağı ile de sınırlı kalmamakta olup, isterseniz bu reklamları birçok sosyal medya platformu üzerinden de gerçekleştirebilmektesiniz. Bu konuda fenomenle aracılığı ile reklamınızı yayınlarken birçok sosyal medyayı kullanabilmektesiniz.
  • Instagram fenomenleri akılda kalıcı oldukları içinde ürünlerin reklamlarında oldukça başarılı olmaktadırlar. Çünkü tüketiciler bilgi alımı şeklindeki reklamların bir süre sonra ancak %10 gibi i oranını hatırlayabilmekteler. Oysa fenomenler sayfalarında bu ürünlerin Instagram reklamları ile görselleriyle birlikte yaptıkları için ürünlerin akılda kalıcılık oranı %70’lere çıkmaktadır.

Daha fazla detaylı bilgi için 618media.com’a göz atabilirsiniz.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.