'DIYANET’'TEN DENIZ FENERI YORUMU

'DIYANET’'TEN DENIZ FENERI YORUMU

'Diyanet Işleri Başkanı Bardakoğlu: Yardım diye toplanan paraların farklı yerde kullanılmasının vebali çok ağırdır.

A+A-

Diyanet Işleri Başkanı Ali Bardakoğlu, vatandaşın hayır duygularını kullanarak toplanan yardımların büyük bir sorumluluk olduğunu söyledi, “Allah katında büyük bir vebaldir” dedi. Deniz Feneri konusuna açıkça girmeyen ancak vatandaşları yardımlar konusunda uyaran Bardakoğlu şunları söyledi:

BIZ ÇOK TITIZIZ:
Ben vatandaşlarımızın hayır duygusuyla yaptığı yardımların son kuruşuna kadar yerine ulaşmasının son derece önemli olduğuna inanıyorum. Bu büyük bir sorumluluktur ve Allah katında büyük bir vebaldir. Biz buna uygun olarak, topladığımız her kuruşun yerine ulaşması için titizlikle davranıyoruz. 

CAMILERE DIKKAT:
Yasal boşluk olduğu için cami kapısında birçok kişi para toplayabiliyor. Bu da insanlarımızın yardım etme duygusunu köreltiyor. Kuralsız, denetimsiz ve nereye harcandığı belli değil. Çok büyük kötülük yapılmış oluyor.

HER KURUŞUN HESABINI SORUN:
Vatandaşımız bilinçli olsun. Yaptığı yardımın hesabını sorsun, makbuzunu istesin. ‘Ben vereyim de sorumluluğu bana ait değil’ diye davranmasın. Şimdiye kadar hamdolsun, hiç başımız ağrımadı. DIB, kendisi para toplamıyor, Diyanet Vakfı yaparsa yapıyor. Açık, makbuzlu, kayıtlı şekilde DIB’in kontrolünde her şey.

IMAMLAR ŞIKAYETÇI:
Burada bir açmaz var. Vatandaş camilerde toplanan paraları Diyanet’in topladığını zannediyor. Burada da bir mevzuat boşluğu var. Din görevlimiz cami dışında para toplayanların denetimini yapamaz. Yasal olarak yetkisi yok. Kuralsız, usulsüz para toplamalardan en çok din görevlimiz şikayet ediyor. ‘Ne olur Başkanım, bizi camilerde böyle para dileniyor konumundan kurtarın’ diyorlar.
DENETLEME YETKIMIZ YOK:
Dernekler bizden izin alarak toplamıyor. Bunları denetleme yetkimiz yok. Hatta cami derneklerini bile denetleme yetkimiz yok. Ne gariptir ki, Diyanet gibi bir büyük kuruluş var ve cami derneklerinin faaliyetlerine dair hiçbir bilgimiz ve denetleme yetkimiz yok.
Akşam

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.