arşiv2008

arşiv2008

arşiv

A+A-

 

', 292, 0, 'NORMAL', '22:32', '', '', 0, '', '19', '12', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1853, 2, '29/11/2008', 'ADMIN', 'DEDE’YE ARTIK BIRŞEY OLMAZ', '', 'Fenerbahçe ,Galatasaray’dan sonra Beşiktaş’ı da yenerek zirvede kendini hissettirmeye başladı.Bu galibiyet sezon başından beri tartışılan takımın Ispanyollarını da rahatlatmış oldu. ', '

10. dakikada Deivid’in kafayla aşırttığı topta defansın arkasına sarkan Güiza, ceza sahasında kaleci Rüştü ile karşı karşıya kaldı. Güiza’nın sağ çaprazdan yerden vuruşunda, kaleci Rüştü topu kornere çeldi.

\r\n

11. dakikada Alex’in soldan kullandığı kornerde ön direkte iyi yükselen Selçuk topu kafayla ağlara gönderdi. 1-0

\r\n

13. dakikada Ibrahim Üzülmez’in soldan ceza sahasına ortasında Güiza’dan seken topa penaltı noktasının gerisinden Zapotocny vurdu. Top, üst direkten oyun alanına geri döndü. Dönen topa Selçuk kafayla müdahale etti. Kaleci Volkan, yatarak topu kontrol etti.

\r\n

18. dakikada Beşiktaş’ın sol taraftan kazandığı köşe atışını Delgado kullandı. Arjantinli futbolcunun ceza sahasına ortasında kaleci Volkan’ın tokatlamak istediği top, kısa düştü. Topu önünde bulan Gökhan Zan’ın bekletmeden vuruşunda, meşin yuvarlak üstten auta çıktı.

\r\n

21. dakikada Rüştü’nün uzun kullandığı serbest atışta, Delgado topuk pasıyla Ekrem’i gördü. Soldan ceza sahasına giren Ekrem’in ön direğe ortasında Nobre, ayağını uzatarak topu ağlarla buluşturdu. 1-1

\r\n

27. dakikada kaleci Volkan’ın uzun kullandığı kale vuruşunda Beşiktaş defansının arkasına sarkan Güiza, ceza sahası ön çizgisi üzerinden aşırtma bir vuruşla topu ağlara gönderdi. 2-1

\r\n

40. dakikada Roberto Carlos’un soldan hızla ceza sahasına girdikten sonra ortasını yaptı. Arka direkte Güiza, bomboş durumda topa vuramadı.

\r\n

41. dakikada Uğur Boral’a yaptığı faulün ardından ikinci sarı kartını gören Cisse, kırmızı kartla oyun dışı kaldı.

\r\n

45+1’de Uğur Boral’ın uzak mesafeden gelişine vuruşunda top az farkla yandan auta çıktı.

\r\n

MAÇTAN DAKIKALAR (IKINCI YARI)

\r\n

62. dakikada Güiza’nın sağdan ortasında ceza sahasında Deivid’in rövaşata vuruşunda kaleci Rüştü topu son anda kornere çeldi.

\r\n

67. dakikada Ibrahim Üzülmez’in soldan içeriye ortaladı topu ön direkte Nobre’den önce kaleci Volkan, uçarak kontrol etti.

\r\n

71. dakikada Delgado’nun sol kanattan vuruşunda meşin yuvarlak az farkla auta çıktı.

\r\n

73. dakikada Vederson’un kullandığı serbest vuruşta top, yandan dışarı gitti.

\r\n

77. dakikada Fenerbahçe savunmasından seken topu önüne alan Holosko, soldan ceza sahasına girdikten sonra çaprazdan vurdu. Top az farkla yandan dışarı çıktı.

\r\n

78. dakikada sağdan Gökhan Gönül’ün ceza sahasına ortasında Güiza topu kafayla aşırttı. Arkada Vederson topun gelişine çok sert vurdu. Meşin yuvarlak, son anda araya giren Ibrahim Toraman’dan döndü.

\r\n

82. dakikada Kazım’ın sağdan ceza sahasına ortasında arka bölümde boş pozisyonda Roberto Carlos topun gelişine çok sert vurdu. Beşiktaş defansına da çarpan top, yan direkten oyun alanına geri döndü. Dönen topa Güiza ve Gökhan Zan hamle yaptı. Güiza yerde kalırken, Gökhan Zan tehlikeyi uzaklaştırdı.

', 386, 0, 'NORMAL', '21:48', '', '', 1853, '', '29', '11', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1854, 55, '30/11/2008', 'ADMIN', 'DIZÜSTÜ BILGISAYARLARDA PIL ÖMRÜ UZUYOR', '', 'OLPC XO geliştiricisi Mary Lou Jepsen, şimdikilerin beşte biri kadar enerji harcayan ekranlarla dizüstü bilgisayarların ömrünün uzayacağını söylüyor.', '

Bir dönem Intel’in görüntüleme bölümünün başında duran, daha sonra OLPC XO’nun baş teknoloji sorumlusu olarak çalışan Mary Lou Jepsen, şirketi Pixel Qi ile daha az enerji yiyip daha çok iş yapan bilgisauar ekranları üretmeye çalışıyor.

\r\n

Bir dizüstü bilgisayarın en çok güç harcayan parçalarından birinin ekranı olduğunu söyleyen Jepsen’in hedefi, bilgisayarın tek şarjla 20-40 saat gidebilmesini sağlayan, doğrudan güneş ışığında okunabilen ve tam doygun, yüksek tanımlı televizyon renk moduna sahip ekranlar üretmek. Işin güzel tarafı, bunu başarmış da. Şirket şu an, çeşitli dizüstü bilgisayar ve e-kitap/e-kitap okuyucusu üreticileriyle görüşerek, farklı biçime sahip cihazlar üretmeye çalışıyor. Cihazlarda kullanılacak ekranların inceliği, 1 mm’ye kadar düşebiliyor. FIyatlarını alınabilir tutmak için ise, alışılmış LCD üretim süreci ve malzemeleri kullanılıyor.

\r\n

Jepsen’in hesaplarına göre yeni geliştirilen ekranların üretimi, 2009’un ikinci yarısında tamamlanmış olacak.

', 96, 0, 'NORMAL', '11:24', '', '', 1854, '', '30', '11', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1855, 6, '30/11/2008', 'ADMIN', 'GECE YARISI EKSPRESI-2', '', '“Marco W. - Benim Türk Hapishanesi’ndeki 247 Günüm” adıyla piyasaya sunulan ve hemen “en çok satanlar” listesinde ilk sıralara yükselen kitabında Türkiye’deki hapishane koşullarını “işkence gibi” diye tanımladı.', '

Antalya’da Ingiliz kızı Charlotte M.’ye cinsel tacizde bulunduğu suçlamasıyla yargılanan Alman Marco W.’nin (18) yargılamayı olumsuz etkileyeceği gerekçesiyle iki Alman avukatının davadan çekilmesine neden olan kitabında, Türkiye’deki hapishane koşullarını “işkence gibi” benzetmesiyle eleştirdiği ortaya çıktı.
\r\n
\r\n“Marco W. - Benim Türk Hapishanesi’ndeki 247 Günüm” adıyla piyasaya sunulan ve hemen “en çok satanlar” listesinde ilk sıralara yükselen kitabında koğuştaki koşulları da yerden yere vurdu. Marco, geceleri ter içinde uyanmasının ve sabahları bitkin olmasının ona “işkence gibi” geldiğini yazdı.
\r\n‘Kötü muamele görebilirdim’
\r\n

\r\nMarco W. cezaevini “Gündüzleri de karabasan sürüyordu. Hücre dar ve kor gibi sıcaktı. 36 erkek sifonu olmayan bir tuvaleti paylaşıyorduk. Duvarlar küf doluydu. Yatak çarşafları arasında börtü böcek bulunuyordu. Şiddet ve uyuşturucular günün rutiniydi” sözleriyle anlattı.
\r\n
\r\nYaşadıklarını, yazarak sindirmek için yazdığını açıklayan Marco W., hapishanedeki sekiz ayı aşan süreyi korku, şüphe, iğrenme, kendini gizleme ve hayatta kalma mücadelesi içinde geçirdiğini iddia etti. Marco W., tutukluların tecavüz suçlamasıyla hapiste olduğunu öğrenmeleri halinde, kötü muamale görmek ve dövülmekten çekindiğini de dile getirdi.
\r\n
\r\nKoğuştaki ağalarla, yemek, sigara ve telefon kartını paylaşmak zorunda kaldığını, birinin direnmesi halinde eziyet edilerek dövüldüğüne tanık olduğunu yazan tecavüz zanlısı Marco W., “Yemek iğrençti. Hapishane tayını midemi guruldatıyordu. Çoğu kez tuvalette boşaltıyordum. Gömlek ve pantolonlarım zayıflığımdan sarkmaya başlamıştı. Hayalet gibi zayıfladım” ifadelerini kullandı. Tutuksuz yargılanan Marco W.’nin duruşması 9 Nisan 2009’a ertelenmişti.
\r\n
\r\nFilmin senaristi ‘Pişmanım’ demişti
\r\n

\r\nGeceyarısı Ekspresi (Midnight Express) filmi de 1978’de Oliver Stone tarafından senaryolaştırılmıştı. Film abartılmış cezaevi işkence sahneleriyle Türkiye’yi tarihin en ağır anti propagandalarından biriyle yüz yüze bırakmıştı. Bir süre önce Türkiye’ye gelen Stone, “filminin gösterime girmesinin ardından yaşanmış olan yanlış anlaşılmalardan ve Türkiye’de pek çok kalbin kırılmış olmasından dolayı üzüntü ve pişmanlık duyduğunu” açıklamıştı.
\r\n
\r\nStone, “Senaryom Bill Hayes ile yaptığım röportajlara ve onun biyografisine dayanmaktaydı. Kendisi Türkiye’den uyuşturucu kaçırırken yakalanmış ve 30 yıl hapse mahkûm olmuş, ancak 5 yıl mahkûmiyetten sonra hapisten kaçmıştı. O zamanlar genç olduğum ve senaryoyu biraz fazla dramatize ettiğim doğrudur” ifadelerini kullanmıştı
\r\n

\r\n

', 817, 0, 'NORMAL', '11:31', '', '', 1855, '', '30', '11', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1888, 71, '03/12/2008', 'ADMIN', 'ÖĞRETMENE ‘‘MUSTAFA’’ SORUŞTURMASI', '', 'Tekirdağ’ın Kaşıkçı Köyündeki Ilköğretim Okulunda görevli öğretmen 30 öğrencisini Can Dündar’ın ‘‘Mustafa’’ filmine götürünce başına neler geldi?', '

TEKIRDAĞ merkeze bağlı Kaşıkçı Köyü Ilköğretim Okulu’nda Sosyal Bilgiler Öğretmeni olarak görev yapan D.B., 30 öğrenciyi resmi olarak izin almadan ‘Mustafa’ adlı filme götürünce hakkında Cumhuriyet Savcılığı tarafından soruşturma açıldı.
\r\nKaşıkçı Köyü Ilköğretim Okulu Sosyal Bilgiler Öğretmeni D.B., çeşitli sınıflardan 30 ilköğretim okulu öğrencisini 11 Kasım günü kent merkezine bulunan sinemaya götürdü. Öğrenciler, öğretmenleri D.B. ile birlikte, Can Dündar’ın yazıp yönettiği ‘Mustafa’ adlı belgesel filmi izledi. Öğrencileri sinemada gören Aydınlar Ocağı Tekirdağ Il Başkanı Ersin Bilmeç, çıkışta öğrencileri ve öğretmenleri sinema önünde fotoğrafladı. Daha sonra Tekirdağ Cumhuriyet Savcılığı’na giderek suç duyurusunda bulundu.
\r\n‘Mustafa’ filminde tarihi bazı gerçeklerin çarpıtıldığını ve belgeselin belli maksatla yapıldığını iddia eden Ersin Bilmeç, “Bu belgeselin Kaşıkçı Köyü Ilköğretim Okulu öğrencilerine izlettirilmesinde resmi izin ve mevzuata uygun davranılmadığını ve dolayısıyla belgeselin izletilmesinin maksatlı olarak yapıldığını düşünüyorum. Bu nedenle ihbarda bulundum. Öğretmenden şikayetçiyim” dedi. Savcılık şikayet dilekçesinin ardından, öğretmenin öğrencilerini herhangi bir izin almadan toplu halde sinemaya götürdüğü için soruşturma başlattı.
\r\nOlayın savcılığın ardından kendilerine geldiğini belirten Tekirdağ Il Milli Eğitim Müdürü Üner Dilek, “Öğrencilerin izinsiz sinemaya götürülmesinden dolayı müfettiş görevlendirdim. Müfettişin olayla ilgili incelemesinin ardından sonucuna göre idari soruşturma açılıp açılmayacağına karar verilecek” dedi. Öğretmen D.B. ise açılan soruşturmayla ilgili sorulan soruları yanıtsız bıraktı.

', 417, 0, 'NORMAL', '00:18', '', '', 1888, '', '03', '12', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1856, 2, '30/11/2008', 'ADMIN', 'ISPANYOLLAR PAY ÇIKARDI', '', 'Fenerbahçe’nin ezeli rakibi Beşiktaş’ı 2-1 mağlup etmesi Ispanyol medyasında Daniel Güiza’ya bağlandı.', '

Fenerbahçe’nin ezeli rakibi Beşiktaş’ı 2-1 mağlup etmesi Ispanyol medyasında, "Güiza Fener’e zafer kazandırdı", "Güiza, Fenerbahçe’nin omuzlarını şişirdi", "Güiza Aragones’i rahatlattı" başlıklarıyla yer buldu.

\r\n

 

\r\n

"Güiza Fenerbahçe’ye zafer kazandırdı" başlığını kullanan As gazetesi, Aragones’in Beşiktaş galibiyeti ile 7 haftadır yenilmeyerek ligde üçüncü sıraya yükseldiğini yazdı.

\r\n

 

\r\n

Güiza’nın maçın adamı olduğunu ve attığı muhteşem golle maçın kaderini belirlediğini vurgulayan As, Beşiktaş’ın eline geçen fırsatları değerlendiremediğini kaydetti.

\r\n

 

\r\n

"Güiza, Fenerbahçe’nin omuzlarını şişirdi" diyen Marca gazetesi, "Güiza parladı ve Fenerbahçe’ye Beşiktaş karşısında galibiyet getiren golü attı" ifadesini kullandı.

\r\n

 

\r\n

Güiza’nın Beşiktaş karşısında en iyi oyununu oynadığını, kendine has ışığıyla parlayıp tüm Fenerbahçeli taraftarları ışığa boğarak, muhteşem bir gole imza attığını belirten Marca, Güiza’nın 3 mutlak gol pozisyonunu kaçırdığını kaydetti.

\r\n

 

\r\n

El Pais gazetesi, "Güiza, Aragones’i rahatlattı" başlığını tercih ederken, "Ispanyol oyuncunun ligin sonlarına doğru karşılaşılan düelloda Beşiktaş karşısında Fenerbahçe’ye getirdiği zafer, Şampiyonlar Ligi’nden elenme sonrası yeniden alevlenen Aragones karşıtı söylemlere karşı ispanyol hoca’yı rahatlattı" ifadelerine yer verdi.

', 31, 0, 'NORMAL', '11:45', '', '', 1856, '', '30', '11', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1857, 4, '30/11/2008', 'ADMIN', 'AKARYAKITINIZI GÜNDÜZ ALMAYIN', '', 'Gündüz güneşe ve sıcağa maruz kalan akaryakıtın genişleyerek 100 litrede 2 litre kayıp ortaya çıkabileceğini ve bu nednele yakıtın gece alınmasının daha doğru olacağı uzmanlar tarafından açıklandı.', '

Araç sahiplerinin akaryakıt almadan önce, istasyonda bulundurulması gereken ölçü kabı ile pompanın litre kontrolünü yapabileceği bildirildi.
\r\n         EPDK’nın lisans izni verdiği petrol istasyonlarında, Sanayi ve Ticaret Il Müdürlüğü tarafından yapılan rutin ölçü denetimlerinin yanı sıra tüketici de denetimde bulunabiliyor.
\r\n         Çoğu araç sahibi tarafından bilinmediği belirtilen uygulama da, istasyonlarda zorunlu olarak bulundurulan ölçek, pompadaki litrenin doğruluğunu kesinleştirmek amacıyla, tüketici tarafından kullanılabiliyor.
\r\n         Genellikle 5-10 litrelik şeklinde bulundurulan ölçek kaplarına konulan akaryakıtın litresi ile pompadaki litrenin tutmaması durumunda ise pompadaki "brodi ölçeği" ayarı ile oynandığı ortaya çıkıyor.
\r\n         Günlük 15 bin litre akaryakıt satan bir istasyonun, brodi ölçeği ayarında yapılan oynama sonrası yüzde 3 kayıpla, litresi 2,5 YTL’den sattığı akaryakıttan ayda yaklaşık 30 bin YTL haksız kazanç elde ettiği belirtiliyor.
\r\n         Ölçeğe konulan akaryakıtın litresinin ölçekteki yoğunluk payı çizgisinin altında çıkması durumunda, tüketici hakkını aramak amacıyla Sanayi ve Ticaret Il Müdürlüklerine başvuruda bulunabiliyor.
\r\n         Adana Sanayi ve Ticaret Il Müdürü Remzi Özdoğan, petrol istasyonlarının EPDK tarafından verilen lisans gereği, uymak zorunda oldukları çok sayıda kural olduğunu söyledi.
\r\n         Ölçü ve Ayarlar Şube Müdürlüğüne bağlı ekiplerin akaryakıt istasyonlarında sürekli olarak litre denetimleri yaptığını belirten Özdoğan, tüketicilerden ise pompa litresinden şüphelendikleri istasyonlar hakkında şikayetçi olmalarını istedi. Özdoğan, litrede oynama yapan istasyonlara çeşitli cezalar uygulandığını da bildirdi.
\r\n         
\r\n         Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi Otomotiv Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Kadir Aydın da, güneşe ve sıcağa maruz kalan akaryakıtın genişleyerek 100 litrede 2 litre kayıp ortaya çıkabileceğini belirtti.
\r\n         Bir araca alınan akaryakıtın yıl bazında değerlendirildiğinde litre kayıplarının daha da önem kazandığını ifade eden Aydın, "Araç sahipleri de tıpkı petrol istasyonlarının rafinerilerden yaptığı gibi akaryakıtını sıcağın olmadığı gece almalı. Soğuk havada alınan akaryakıtta kayıp yaşanmaz" dedi.

', 63, 0, 'NORMAL', '12:01', '', '', 1857, '', '30', '11', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1890, 6, '03/12/2008', 'ADMIN', 'TAYLAND’DA SULAR DURULMUYOR', '', 'Iki haftadır, onbinlerce göstericinin havalaanlarını ve hükümet binasını kuşatma altında tuttuğu Tayland’da koalisyonun büyük ortağı iki parti anayasa mahkemesinin kararıyla kapatıldı.', '

 Anayasa mahkemesi, Somchai Wongsawat’ın lideri olduğu, iktidarın büyük ortağı Halk Gücü Partisi ile iktidarın küçük ortakları Chart Thai Partisi ve Matchima Thipataya Partisinin, seçimlerde yolsuzluk yaptıkları gerekçesiyle kapatılmasına hükmetti. Mahkeme ayrıca, Başbakan Somchai’ye 5 yıl siyaset yasağı getirdi.

\r\n

 

\r\n

SEÇIMLERDE YOLSUZLUK

\r\n

Tayland’da, eski başbakan Thaksin Shinavatra’nın Eylül 2006’da kansız bir darbeyle başbakanlıktan uzaklaştırılmasının ardından Tayland’da 2007’de yapılan seçimlerde Wongsawat başkanlığında 6 partili bir koalisyon hükümeti kuruldu. Hemen sonra muhalefetteki Halk Demokrasi Ittifakı, 6 partili koalisyon hükümetini seçimlerde yolsuzluk yap-makla suçladı ve ülke çapında eylemler başlatıldı. 26 Ağustostan itibaren Hükümet Sarayı’nı işgal eden eylemciler, Suvarnabhumi ile Don Muang havaalanlarını ve parlamentoyu kuşattılar.

\r\n

 

\r\n

 

\r\n

YENI PARTIYLE YOLA DEVAM

\r\n

Bu arada partilerin siyaseten yasaklanmayan üyelerinin yeni hükümet kurmak için hazırlandıkları öğrenildi. Tayland’ın dışındaki bir ülkeden açıklamada bulunan eski bakanlardan Jakrapob Pankair, mahkeme kararının kendileri için bir sürpriz olmadığını belirtti ve parlamentoda halen çoğunluğa sahip olduklarını, yeni bir hükümet kuracaklarını duyurdu.

', 28, 0, 'NORMAL', '10:32', '', '', 0, '', '03', '12', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1858, 8, '30/11/2008', 'ADMIN', 'BEBEKLERE ÜCRETSIZ PNÖMOKOK AŞISI', '', 'Sağlık Bakanlığının \\"Bebekler Artık Zatürre Olmasın\\" sloganıyla başlattığı çalışma kapsamında, Mayıs 2008’den itibaren doğan tüm bebeklere ücretsiz olarak Konjuge Pnömokok Aşısı (KPA) yapılacağı bildirildi.', '

Sivas kent merkezi ve ilçelerdeki sağlık ocaklarında görevli sağlık personelinin, bebeklerin zatürreden korunması açısından önem taşıyan "Konjuge Pnömokok Aşısı" hakkında bilgilendirilmesi amacıyla Il Sağlık Müdürlüğü Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürlüğünce Numune Hastanesi yanındaki anfide eğitim toplantısı düzenlendi.

\r\n

 

\r\n

Toplantıda konuşan Sağlık Il Müdürü Vakkas Özmercan, Sağlık BakanlığınınSağlıkta Dönüşüm Projesi çerçevesinde "Bebekler Artık Zatürre Olmasın" sloganıyla "Konjuge Pnömokok Aşı" çalışması başlattığını belirtti.

\r\n

 

\r\n

Ücretsiz olan bu aşının Mayıs 2008’den itibaren doğan tüm bebeklere yapılacağını ifade eden Özmercan, bu aşının bebeklere 2’nci, 4’üncü, 6’ncı ve12’nci aylarda olmak üzere toplam 4 doz olarak uygulanacağını kaydetti.

\r\n

 

\r\n

Bakanlığın aşı çalışmalarına büyük önem verdiğini, her geçen gün aşı konusunda ciddi adımlar atıldığını belirten Özmercan, bu çalışmalarda sağlık personeline önemli görevler düştüğünü söyledi.

\r\n

 

\r\n

Sivas’ta 3 bin 200 kişilik sağlık ordusuyla halka hizmet verdiklerini belirten Özmercan, "Sağlık işi bir ekip işi. Biz ekibimize güveniyoruz. Sivas sağlık camiası olarak neler yapabileceğimizi kenetlenerek ortaya koyduk" dedi.

\r\n

 

\r\n

Sivas’ın anne ve bebek ölüm oranları ile ilgili de bilgiler veren Özmercan, 2008 yılında ilde 1 annenin öldüğünü, anne ölüm oranlarında Türkiye’de en iyi durumdaki iller arasında yer aldıklarını, bebek ölüm oranlarında ise ülke ortalamasında yer aldıklarını kaydetti.

\r\n

 

\r\n

Koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini de vurgulayan Özmercan, tüm sağlık personelinin bu konuda dayanışma içerisinde, el ele vererek, sorumluluk bilinciyle görev yaptığını söyledi. Özmercan, yaptıkları özverili çalışmalardandolayı tüm personele teşekkür etti.

\r\n

 

\r\n

Özmercan’ın konuşmasının ardından Bulaşıcı Hastalıklar Şube Müdürü Osman Karakaşlı, Konjuge Pnömokok Aşısı ile ilgili personele bilgi verdi. Sağlık ocaklarında görevli sağlık personelinin bu aşı ile ilgili 2 günlük eğitimden geçirileceği belirtildi.

\r\n

 

\r\n

Pahalı bir aşı olan KPA’nın, ciddi bir yan etkisi olmayan, güvenilir bir aşı olduğu, bebekleri zatürre başta olmak üzere kulak iltihabı, menenjit ve sinüzit gibi hastalıklara karşı koruduğu bildirildi.

\r\n

 

\r\n

Bu aşı ile birlikte Sağlık Bakanlığının ücretsiz olarak yaptığı aşı sayısının da 11’e yükseldiği belirtildi.

\r\n

 

', 117, 0, 'NORMAL', '12:08', '', '', 53858, '', '30', '11', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1859, 68, '30/11/2008', 'ADMIN', 'KREDI KARTI BORCU IÇIN BANKA SOYDU', '', 'Amasya’nın Merzifon ilçesinde bankada çalışanları ve bir polisi rehin aldıktan sonra 50 bin YTL ile kaçmaya çalışan şahıs polis tarafından yakalandı.', '

Amasya’nın Merzifon Ilçesi’nde banka soyan 25 yaşındaki Murak K.’nın, 750 YTL kredi kartı borcunu ödemek için banka soygununu gerçekleştirdiği öğrenildi.
\r\n
\r\n50 bin YTL ile 150 metre kaçabilen Murat K., dün polis tarafından havaya açılan ateş sonucu yakalanarak gözaltına alınmıştı. Zanlının emniyetteki ifadesinde, kredi kartı borcunu ödemek banka soyduğunu söylediği belirtildi.
\r\n
\r\nOlay dün akşam saatlerinde Merzifon Iş Bankası Şubesi’nde meydana gelmişti. Banka önünde kar maskesi takan Murak K., belinden çıkardığı silahla bankaya girerek güvenlik görevlisini rehin almıştı.
\r\n
\r\nArdından banka görevlilerini yere yatırarak bir görevliden paraları çantaya koydurmuştu. Bu sırada ihbar üzerine içeri giren polis memurununda silahını alarak rehin alan Murat K., çantaya konan 50 bin YTL ile kaçmak istemiş, polisin havaya ateş açması sonucu torba içerisinde bulunan yaklaşık 7 bin 500 YTL’yi yere düşürmüş ardından yakalanarak gözaltına alınmıştı.
\r\n
\r\nBugün emniyette ifadesi alınan Murat K.’nın, 750 YTL kredi kartı borcunu ödemek için arkadaşlarından borç istediğini, kimsenin para vermemesi üzerine banka soyduğunu ve pişman olduğunu söylediği belirtildi. Konu ile ilgili soruşturma devam ediyor.

', 66, 0, 'NORMAL', '12:14', '', '', 53859, '', '30', '11', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1860, 7, '30/11/2008', 'ADMIN', 'YAĞLARDAN KURTULMANIN SAĞLIKLI YOLU', '', 'Özellikle 40’lı yaşlarda sadece diyet yaparak kilo vermek çok zor olur ve sevdiğiniz şeyleri yiyememek ayrı bir eziyet olur. Peki ne yapmalısınız?', '

Yaş ilerledikçe yağlardan kurtulmak daha zorlaşır. Özellikle 40’lı yaşlarda sadece diyet yaparak kilo vermek çok zor olur ve sevdiğiniz şeyleri yiyememek ayrı bir eziyet olur. Peki ne yapmalısınız?
\r\n
\r\nÖncelikle bunlara dikkat edin!
\r\nMetabolizmanız yavaş çalışıyorsa hızlandırmak için 3 ay boyunca düzenli egzersiz yapın.  Sadece yağ yakarak ve kaslarınızı koruyarak zayıf kalın.
\r\n
\r\nZayıflamak için 3 büyük öğün yerine 5 ufak öğünde yemek yiyin. Böylece kan şekeriniz dengesiz yükselip düşmediği için çok fazla tüketmezsiniz.
\r\n
\r\nHer gün düzenli yürüyüşler yapın. Merdivenleri kullanın. Kendinizi motive etmek için aynalara, TV kumandasına, bilgisayarınıza daha fazla aktivite ekleyin.
\r\n
\r\nAçlık hormonlarınızı durdurun. Egzersiz yapmadan önce atıştırın. Bu kan şekerinizin düşmesini engeller, doygunluk hissi verir. Bir kase yoğurt ya da muz gibi 100 kalorilik bir atıştırmalık 20-30 dakikalık egzersiz için idealdir. Yediklerinizi yazılı görmek iştahınızı azaltabilir. Gün boyunca yediklerinizi not edin ve kalorili olanları sağlıklı besinlerle değiştirin.
\r\n

', 101, 0, 'NORMAL', '12:22', '', '', 1860, '', '30', '11', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1861, 51, '30/11/2008', 'ADMIN', 'J.K. ROWLING’DEN YENI KITAP', '', 'Harry Potter serisinin yazarı J.K. Rowling’in, \\"Ozan Beedle’ın Hikayeleri\\" adlı yeni kitabı Ocak ayında Türkiye’de satışa sunulacak. ', '


\r\nYapı Kredi Sanat ve Kültür Yayıncılıktan (YKY) yapılan açıklamaya göre, Ingilizcesi bütün dünyada 4 Aralık 2008 tarihinde satışa çıkacak olan "Ozan Beedle’ın Hikayeleri" Ocak ayının ilk haftalarında Harry Potter kitaplarının çevirmeni Sevin Okyay’ın Türkçesiyle okurla buluşacak.
\r\nRowling’in, "Ozan Beedle’ın Hikayeleri" isimli yeni kitabının tüm geliri çocuk hakları ve zor durumdaki çocukların koşullarının iyileştirilmesi için çalışan "Children’s High Level Group" adlı hayır kurumuna bağışlanacak.
\r\nKitabın ilk yedi kopyasını kendi el yazısıyla tamamlayan ve resimleyen Rowling, bu kopyalardan altı tanesini "Harry Potter’ın yolculuğunda kendisine eşlik eden altı kişiye" hediye etti.
\r\nRowling, sonuncunun gelirini de "Children’s High Level Group" adlı hayır kurumuna verilmek üzere açık arttırmaya çıkardı.
\r\n
\r\nKITAP HAKKINDA
\r\nOzan Beedle’ın Hikayeleri, serinin son kitabı "Harry Potter ve Ölüm Yadigarları"nda büyük önem taşıyan ve olayların aydınlanmasında kritik bir rol oynayan bir iç kitap.
\r\nHarry Potter hayranlarına çok tanıdık gelecek karakterler ve hikayeler içeren kitap, akıllardaki bazı soruların cevaplarını DA veriyor.
\r\nBeş farklı hikaye içeren kitap, Harry Potter dünyasının en sevilen karakterlerinden biri, Hogwarts’ın efsanevi müdürü Albus Dumbledore’un notlarıyla zenginleşiyor.

', 85, 0, 'NORMAL', '12:28', '', '', 1861, '', '30', '11', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1862, 70, '30/11/2008', 'ADMIN', 'TUI KAPASITE INDIRIMINDE ISRARLI', '', 'Avrupa seyahat pazarının birincisi TUI, ciro ve kârı artmasına rağmen 2009’da krizden etkilenmemek için Ingiltere başta olmak üzere tüm avrupa’da kapasite indirimine gidiyor.', '

Avrupa seyahat pazarının birincisi TUI, ciro ve kârı artmasına rağmen, kriz yılı olacağı söylenen 2009’u kazasız belasız atlatmak için başta son dakika satışlarının iyi gitmediğinin belirtildiği Ingiltere’de olmak üzere 2009 yazı için yüzde 16 civarında kapasitesini azaltma yolunu seçti.

\r\n

“Müşterilerimiz hâlâ  tatilin bir lüks değil, gereksinim olduğunu düşünüyorlar” diyen TUI Travel plc CEO’su Peter Long, kapasite düşürmeye gitmenin ellerini güçlendireceğini belirterek çok dikkatli davranmak gerektiğini ifade etti.

\r\n

2009 kış satışlarında iyi sonuçlar aldıklarına değinen Long, kapasitelerini düşürmelerinin grubun faaliyetlerinde büyük bir esneklik sağlayacağını sözlerine ekledi.

\r\n

Öte yandan TUI’nin Almanya başta olmak üzere Ingiltere ve Fransa’daki satışlarında kâr marjının da yüzde 1,2 ile 4 arasında değişen oranlarda arttığı bildirildi.

\r\n

Rezervasyon iptallerinin oranının ise geçen sezon yüzde 6,6 iken bu yıl 7,7’ye çıktığını belirten TUI Travel’in CEO’su Long bu durumun ne paniğe kapılacak kadar vahim ne de sürpriz olduğunu vurguladı.

', 71, 0, 'NORMAL', '12:35', '', '', 1862, '', '30', '11', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1863, 6, '30/11/2008', 'ADMIN', 'HINDISTAN’DAN DEMOKRASI DERSI', '', 'Hindistan Içişleri Bakanı Shivraj Patil, Mumbai kentinde düzenlenen ve yaklaşık 174 kişinin hayatını kaybettiği terör saldırıları nedeniyle bakanlık görevinden istifa etti.', '

\r\n


\r\n
\r\nYardımcısı R.K. Kumar, Bakan Shivraj Patil’in Mumbai saldırılarının sorumluluğunu üstlenmek için istifasını Başbakana gönderdiğini söyledi.
\r\nBaşbakanın istifa konusunda henüz bir açıklama yapmadığı belirtildi.
\r\n
\r\nBu arada Mumbai’de düzenlenen saldırılarda ölenlerin sayısı, cesetlerin mükerrer sayıldığı belirtilerek 174 olarak bildirildi.
\r\n
\r\nDaha önce saldırılarda 195 kişinin öldüğü açıklanmıştı.
\r\n
\r\nMumbai’nin bulunduğu Maharashtra eyaletinin hükümet sözcüsü Bhushan Gagrani, Tac Mahal Otelinde bazı bölgelerin henüz aranmadığını belirterek, ölü sayısının artabileceğini kaydetti.
\r\n
\r\nGagrani, yaralı sayısının ise 239 olduğunu söyledi.

\r\n

Sabah

\r\n

\r\n', 31, 0, 'NORMAL', '12:41', '', '', 0, '', '30', '11', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1906, 6, '04/12/2008', 'ADMIN', 'TUNCAY GÜNEY’E ÖRGÜT SORUŞTURMASI', '', '', '

Istanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince görülen davada, Mahkeme Heyeti Başkanı Köksal Şengün, Tuncay Güney ile ilgili yapılan röportajlara ilişkin bazı televizyon kanallarına yazılan yazıya cevap verildiğinin görüldüğünü bildirdi. 

\r\n

 

\r\n

Başkan Şengün, silahlı ve silahsız terör örgütleri listesine ilişkin mahkemenin yazısına verilen bir cevapta da böyle bir liste bulunmadığının, fakat herhangi bir terör örgütüne ilişkin sorulması halinde, cevap verilebileceğinin bildirildiğini kaydetti.

\r\n

 

\r\n

Istanbul Cumhuriyet Savcılığının da mahkemeye cevaben yazı yazdığını belirten Başkan Şengün, söz konusu yazıda, savcılığın, Tuncay Güney hakkında “terör örgütü üyesi olmak” suçundan soruşturmayı sürdürdüğünün bildirildiğini dile getirdi.

\r\n

 

\r\n

Başkan Şengün, MIT’ten gönderilen başka bir yazıda da ilgili Cumhuriyet Savcılığınca bir kısım kişiler hakkında soruşturmanın gizli olarak yürütülmekte olduğunun bildirildiğini anlatarak, ayrıca 9 No’lu gizli tanık ile ilgili olarak tüm görüşmeleri içeren CD’nin de mahkemeye gönderildiğini kaydetti.

\r\n

 

\r\n

Bu arada, avukat Hasan Basri Özbay da mahkeme heyetine, MIT tarafından hazırlandığı belirtilen, Ergenekon örgütünde adı geçen kişilere ilişkin şema konusunda ilgili savcılığa yazılan yazıya cevap gelip gelmediğini sordu.

\r\n

 

\r\n

Başkan Şengün de savcılığın, bazı kişiler hakkında tahkikatın devam ettiğini bildirdiğini, ancak isim belirtilmediğini söyledi.

\r\n

 

\r\n

 

\r\n

ntv

', 630, 0, 'NORMAL', '21:31', '', '', 1906, '', '04', '12', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', ''), (1864, 6, '30/11/2008', 'ADMIN', 'HILLARY’NIN BAKANLIĞI YARIN AÇIKLANIYOR', '', 'ABD Başkanlığına seçilen Barack Obama’nın, başkan adaylığı yarışındaki demokrat rakibi Senatör Hillary Rodham Clinton’ı dışişleri bakanlığına getirdiğini yarın açıklayacağı bildirildi.\r\n', '

Adının açıklanmasını istemeyen demokrat yetkililer, Obama’nın, New York senatörü Clinton’ın dışişleri bakanlığını yarın Chicago’da düzenleyeceği basın toplantısıyla açıklamayı planladığını belirtti.

\r\n

ABD’nin eski başkanı Bill Clinton, eşi Hillary’nin bakanlık yolunu açabilmek için kendi vakfına katkıda bulunanların ismini açıklamayı, ayrıca Küresel Clinton Girişimi adlı vakfına yabancı hükümetlerden bağış almamayı kabul etmişti.
\r\n

\r\n', 26, 0, 'NORMAL', '12:47', '', '', 0, '', '30', '11', '2008', '', '', '', '', '', '', '', '', 0, '', '', '');

Kaynak: arşiv2008

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.