AB Komisyon Başkanı Juncker'den şok çıkış!

AB Komisyon Başkanı Juncker'den şok çıkış!

Avrupa Birliği (AB) Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker, AB’nin dış sınırlarının korunması konusundaki tutumlarından dolayı bazı  AB ülkelerini iki yüzlülükle suçladı.

A+A-

Juncker, Alman Die Welt gazetesine verdiği röportajda, AB'deki bazı  son gelişmeler konusunda şaşırdığını söyledi.

AB üyesi ülkelerin tüm devlet ve hükümet başkanlarının 2 yıl boyunca  AB’nın dış sınırlarının daha iyi korunmasını istediğini, AB Komisyonunun bunu  ciddiye alarak 2020’nın sonuna kadar AB’nin dış sınırlarını koruyan memurların  sayısını 10 bine çıkarılmasına ilişkin bir öneri hazırladığını belirten Juncker,  şimdi birden birçok taraftan kuşkuların dile getirildiğini ifade etti.

Bazı ülkelerin “Ulusal egemenliğe müdahale yapıldığı, her şeyin çok  hızlı geliştiği ve sayıların çok yüksek olduğu” yönünde eleştirilerde bulunduğuna  işaret eden Juncker, bunun alenen iki yüzlülük olduğunu savundu.


Juncker, "İlk önce AB Komisyonun bir şeyler yapması istendi. Ardından  bir öneride bulunduk. Özellikle, AB dış sınırların korunmasının yetersiz olduğu  yönünde yüksek sesle eleştiride bulunanlar taahhüt altına girmek istemiyor.  Avrupa böyle çalışamaz." değerlendirmesinde bulundu.

Bu konuda hazırlık yapılması ve gerçekten dış sınırların kontrol  altına alınması için hızlı hareket etmek gerektiğini vurgulayan Juncker, ilgili  ülkelerin kuşkularını geride tutarak dış sınırların korunmasıyla ilgili öneriyi  hızlı şekilde karara bağlamalarını istedi.

Türkiye ile mutabakat iyi yatırım!

Avrupa’daki siyasetçilerden mülteci konusunun çözülemez bir konu  olmadığını anlatmalarını talep eden Juncker, şunları kaydetti:

"Avrupa’da daha düzenli bir iş birliği yapılsa sınamalar şu an  olduğundan daha küçük olur. Bu, önemli ölçüde mülteci sayılarının azalmasına  katkı sağlayan ve hararetli bir şekilde tartışılan AB-Türkiye mutabakatında  görülüyor. Mutabakat, maliyetli ancak iyi bir yatırım."

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.