14 Mart Tıp Bayramı'nda çocuğunu kucağına aldı 'Bayram' ismini koydu

14 Mart Tıp Bayramı'nda çocuğunu kucağına aldı 'Bayram' ismini koydu

BALIKESİR'de yaşayan ve 2010 yılında babasından gerçekleştirilen böbrek nakliyle sağlığına kavuşan Dilber Abeş Koç, 14 Mart Tıp Bayramı'nda oğlunu...

A+A-

BALIKESİR'de yaşayan ve 2010 yılında babasından gerçekleştirilen böbrek nakliyle sağlığına kavuşan Dilber Abeş Koç, 14 Mart Tıp Bayramı'nda oğlunu kucağına almanın mutluluğunu yaşadı. Dilber Abeş Koç, "Babam böbreğini vermese bugünleri hiç yaşamayacaktım. Bu Allah'ın verdiği bir mucize. Onu 14 Mart Tıp Bayramı'nda dünyaya getirdim. Babamın da adı Bayram, adını koyduk. Bayram günündeyiz biz, çok mutluyuz" dedi.

Fatma Abeş (49)-Bayram Abeş çiftinin kızları Dilber Abeş Koç'a 2008 yılında İzmir'deki Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde böbrek yetmezliği tanısı konuldu, diyalize başlandı. Bir süre diyaliz için İzmir'e gelip giden Koç, daha sonra evde periton diyalize başladı. Daha sonra babasının ısrarları üzerine böbrek nakli olmayı kabul eden genç kız 2010 yılında İzmir Kent Hastanesi'ne başvurdu. Uygun donör olduğu belirlenen baba Bayram Abeş'in bir böbreği 2 Temmuz 2010'da Op. Dr. Işık Özgü'nün başkanlığındaki ekip tarafından genç kıza nakledildi. Baba Abeş, kızına yeni bir hayatın kapılarını açtı.

14 MART TIP BAYRAMI'NDA ANNELİĞİ TATTI

Diyalizden kurtulan genç kız 4 yıl önce de Mehmet Koç (33) ile evlendi. Mutlu bir yuva kuran Dilber Abeş Koç, Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Ebru Sevinç Ok'un anne olabileceğini söylemesi üzerine Mart 2018'de yine İzmir Kent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'ne başvurdu. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Dilek Aslan tarafından 4 Temmuz 2018'de embriyo transferi gerçekleştirilen Koç, tüp bebek yöntemiyle hamile kaldı. Hamileliği süresince Doç. Dr. Ok ve Op. Dr. Aslan'ın ilaç ve beslenme programlarını titizlikle uygulayan Koç, sorunsuz bir hamilelik geçirdi. Gebeliğinde 38'inci haftayı dolduran Koç, 14 Mart Tıp Bayramı'nda sezaryenle 3.5 kilo ağırlığında, 52 santimetre boyunda bir erkek bebek dünyaya getirdi.

'BABAM SAYESİNDE YENİ BİR HAYATA BAŞLADIM'

2 gün önce oğlunu kucağına alan Dilber Abeş Koç, bir mucize yaşadığını belirterek "Böbrek yetmezliği tanısı konulduğunda değil evlenip çocuk sahibi olmayı iyileşeceğimi bile hayal edemiyordum. Babam nakil için çok ısrarcı olmuştu. Onun sayesinde yeni bir hayata başladım. Evlendim, çocuk sahibi olmak istedim ama kendi sağlığım için endişe ediyordum. Zarar görmeden, böbreğimi kaybetmeden anne olmak istedim. Doktorlarım Ebru Hanım ve Dilek Hanım sağ olsun. Babama minnettarım. Babam böbreğini vermese bugünleri hiç yaşamayacaktım. Bu Allah'ın verdiği bir mucize. Onu Tıp Bayramı'nda dünyaya getirdim. Babamın da adı Bayram, adını koyduk. Bayram günündeyiz biz, çok mutluyuz" dedi. Eşi Mehmet Koç da mutluluktan ağladığını ve çok heyecanlı olduğunu söyledi.

'TIP BAYRAMI'NDA DOĞMASI GÜZEL'

Doç. Dr. Ok ise gebelik sürecinin yönetiminin önemine dikkat çekti. Böbrek nakilli hastalarda gebelik sürecinde hastalığın nüks etmemesi için ilaç düzenine, tansiyondan kilo almaya kadar pek çok noktanın önemli olduğunu belirten Ok, "Dilber Hanım kendi sağlığına çok dikkat eden bir hastamızdı. Jinekoloji ile birlikte takiplerini gerçekleştirdik ve sonucunda bugün sağlıkla bebeğini kucağına aldı. Onun böbreğinin adı Bayram'dı, oğlu da Bayram oldu. Tıp Bayramı'nda doğması da ayrı güzel" diye konuştu.

'BÖBREK NAKLİNDEN SONRA GEBE KALMAK DAHA KOLAY'

Kent Hastanesi Tüp Bebek Merkezi Sorumlusu Opr. Dr. Dilek Aslan, kronik böbrek yetmezliği hastalarının gebe kalmada sorun yaşadığını, böbrek naklinden sonra ise gebeliğin daha mümkün olduğunu söyledi. Dilber Abeş Koç'ta ilk tüp bebek uygulamasında gebelik elde ettiklerini ve komplikasyonsuz bir hamilelik geçirdiğini belirten Opr. Dr. Aslan, "Bebeğin Tıp Bayramında dünyaya gelmesi son derece güzel bir tesadüf oldu. Çünkü tıbbın gerek sağlığına gerekse bebeğine kavuşturduğu bir vaka oldu. Dilber Hanım ve Mehmet Bey sağlıkla bebeklerine sahip oldular. Bu anlamlı günde bizim de emeklerimizin boşa gitmediğini gösteren çok güzel bir hediye oldu" dedi.

FOTOĞRAFLI

14 Mart Tıp Bayramı'nda çocuğunu kucağına aldı 'Bayram' ismini koydu

14 Mart Tıp Bayramı'nda çocuğunu kucağına aldı 'Bayram' ismini koydu

14 Mart Tıp Bayramı'nda çocuğunu kucağına aldı 'Bayram' ismini koydu

DHA

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.