Yasaklılık Kararının İptali

Yasaklılık Kararının İptali

Yasaklılık Kararının İptali

A+A-

Kamu İhale Kanununun 58 ve 59. maddelerine göre verilen yasaklama kararları kamu ihale hukukunda en çok uyuşmazlık çıkaran başlıklardan birisidir. 4734 sayılı Kanunun 17 inci maddesinde yasak fiil ve davranışlar bentler halinde sayılmıştır. Öte yandan 4735 sayılı Kanunun 25 inci maddesinde de sözleşmenin uygulanması aşamasındaki yasak fiil ve davranışlar hüküm altına alınmıştır.  Gerek ihale sürecinde gerekse sözleşmenin uygulanması aşamasında anılan kanun hükümlerinde sayılan davranışların temel amacı ihale sürecindeki kurallara uyulmasının sağlanmasıdır.

 

Kanundaki ilgili maddelerin gerek esas gerekse usul açısından yoruma muhtaç olması, açık hükümler içermemesi ve idarelerin bu yorum etkinliğinde hata yapmaları haksız yasaklama kararlarını arttırmaktadır. Bunun sonucunda da firmalar ciddi zararlarla karşı karşıya kalmaktadırlar.

 

Bu türden yasaklama kararlarını iptal ettirmek isteyenlerin ne yapmaları gerektiği konusunda AHT Hukuk yetkililerinin görüşlerini aldık. Öncelikli olarak yasaklama kararının dayanağı kanun farketmeksizin idari yargıda dava açılması gerektiğini vurgulayan yetkililer konunun ivedi yargılama usulünü de tabi olmadığını belirttiler.

AHT Hukuk yasaklama kararının iptali için açılacak davalarda sürenin 60 gün olduğunu, iyi bir dava dilekçesinin idari yargılama usulündeki temel unsur olduğunu da belirtti. Yasaklama kararının ihaleyi yapan bakanlık veya ilgili veya bağlı bulunulan bakanlık, herhangi bir bakanlığın ilgili veya bağlı kuruluşu sayılmayan idarelerde bu idarelerin ihale yetkilileri, il özel idareleri ve belediyeler ile bunlara bağlı birlik, müessese ve işletmelerde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verileceğini bu nedenle de davalının bu idareler olması gerektiği vurgulandı. Öte yandan sadece istekli veya yüklenici hakkında da değil aynı zamanda ortaklık ilişkisine göre başka ortakların da yasaklanabileceğini vurgulayan AHT Hukuk hakkında yasaklama kararı verilen herkesin dava ehliyeti bulunduğunu da ekledi.

https://www.ahtlegal.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.